Schneider Electric LC2D65AE7 TeSys Deca Reversing Contactor 48V 65A
Free Shipping
Sold out
Original price
Schneider Electric LC2D65AE7 is a TeSys Deca reversing contactor designed for motor control applications. It features 3 poles (3NO), AC-3 rated current of 65 A, motor power up to 30 kW at 400 V, and a 48 V AC 50/60 Hz coil. This reversing contactor uses screw clamp terminals and is suitable for demanding industrial control panels and motor reversing applications.